1. منظوراز بخش مراقبت ویژه ICU چیست؟

بخش مراقبت ویژه ICU، بخشی است مخصوص بیماران بدحال با شرایط بحرانی ،که علی رغم بیماریهای متعدد زمینه ای، امید به زندگی در آنها وجود دارد.

b1

در واقع شرایط بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه ICU به گونه ای است که امکان مراقبت ونگهداری از آنها در سایر بخشها و در کنار دیگر  بیماران وجود ندارد.

در این بخش بیماران تحت نظارت دقیق و دائمی قرار دارند . در واقع بالاترین سطح مراقبت های پزشکی و پرستاری از این دسته بیماران انجام می شود. قابل توجه است که بخش مراقبت ویژه ICU مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی روز می باشد و پرسنل کادر درمانی آنرا از بین ماهرترین افراد انتخاب می نمایند.

b2

نکته: هدف از تشکیل بخش مراقبت های ویژه در واقع ایجاد شرایطی است که بیمار توسط پرسنل آموزش دیده بطور اختصاصی و بصورت مداوم تحت نظارت دقیق قرار گیرد.

از جمله این مراقبتها می توان به موارد زیر اشاره نمود: کنترل دائم علائم حیاتی مانند فشارخون، تنفس، ضربان قلب، بررسی کلیه آزمایشات، بررسی سطح هوشیاری بیمار،کنترل وتنظیم دستگاه های متصل به بیمار(ماننددستگاه تنفس مصنوعی،پمپ های تزریق دارو) و … .

 1. چه بیمارانی نیازبه  مراقبت ویژه دارند؟

بیمارانی نیاز به بستری در بخش مراقبت ویژه  دارند که:

 • بایدمورد بررسی دقیق و مداوم علائم حیاتی (تنفس، ضربان قلب، فشارخون و…) قرارگیرند.
 • کلیه بیمارانی که تحت عمل جراحی بزرگ وطولانی مانند عمل جراحی قلب، سیستم تنفس، مغز و… قرار گرفته اند.
 • بیمارانی که بعد از عمل جراحی به دلایلی مانند کاهش سطح هوشیاری، خونریزی، افت یا افزایش فشارخون، مشکلات تنفسی و … نیازمند به بررسی دقیق دارند.

b18

*در بخش مراقبت ویژه بیماران تحت نظارت دقیق و دائمی قرار دارد

 • بیمارانی که در اثر حوادثی مانند تصادف، سقوط، ضربه و آسیب ناشی از چاقو خوردگی و… دچار وضعیت بحرانی مانند خونریزی شدید، آسیب به ارگانهای اصلی بدن مانند سیستم قلبی، تنفسی، مغز و … شده باشند ونیازمندمراقبتهای دقیق پزشکی وپرستاری باشند..
 • بیمارانی که دچار عفونت شدید مانند عفونت در خون (سپتی سمیا) شده باشند.
 • آن دسته از افراد سالخورده که به دلیل تشدید بیماریهای زمینه ای نیاز به بررسی مداوم و دقیق علائم حیاتی دارند.
 • هربیماری که نیازبه حمایت تنفسی بوسیله دستگاه تنفس مصنوعی داشته باشد.
 1. پزشک مسئول درمان بیماردر ICUچه فردی است؟

دربخش مراقبتهای ویژهICUاداره اموردرمانی بیمار به صورت تیمی انجام می شودوبسته به نوع بیماری دراین تیم متخصصین مختلف جراحی،داخلی،قلب،عفونی و…همکاری می نمایند مسول هماهنگی وسرپرست تیم متخصص مراقبتهای ویژهICUمی باشد.

 

b19

 1. چرا بخش ICU ملاقات محدود است؟

شاید به نظر برسد ،مقررات این بخشها  بسیارسخت گیرانه است اما باید توجه داشته باشید که بیمار شما به علت شرایط جسمی ناپایدار در این بخش بستری می باشد و برای حفظ ایمنی بخش و بیمارستان و همچنین کمک به تسریع  روند درمان باید کلیه مقررات تعیین شده را رعایت نمایید.

توجه داشته باشید:    b16

 • سعی کنید از درخواستهای گاه و بیگاه برای ملاقات با بیمارتان بپرهیزید. اینکار باعث می شود که پرسنل پرستاری و پزشکی بخش نتوانند اقدامات لازم درمانی را به موقع انجام دهند و در واقع امر مراقبت از بیمار دچار اختلال می شود.
 • تماس تلفنی به بخش را محدود کنید. بهتر است یکی از افراد خانواده در رابطه با شرایط بیمار اطلاعات لازم را کسب کند و به دیگر اعضای خانواده اطلاع رسانی نماید.
 1. راه هوایی مصنوعی چیست؟

بعضی از بیماران به علت آسیب شدید وارد شده، قادر به تنفس طبیعی از طریق مجاری هوایی نمی باشند. در این حالت تیم درمان لوله هایی باریک(ETT ) در دهان و گاهی نیز در بینی بیمار قرار می دهند، وباانجام این فرایند بیمار رادر امرتنفس یاری می دهند. . به قرار دادن لوله (ETT) در مجاری تنفسی،  راه هوایی مصنوعی گویند.لازم به ذکر است این راه هوایی مصنوعی جهت تهویه مکانیکی بیماران استفاده می شود

b3

نحوه قرار گرفتن لوله راه هوایی مصنوعی (ETT)درمجاری هوایی بیمار∗

 1. دستگاه تهویه مکانیکی چیست؟

اگر بیمار در اثر شدت صدمات وارد شده قادر به انجام تنفس با تعداد و عمق مناسب نباشد کادر پزشکی از طریق دستگاه تهویه مکانیکی (ونتیلاتور) به وی تنفسی با تعداد، ریتم و عمق مناسب می دهد.

b17

دستگاه تهویه مکانیکی در واقع سیستمی هوشمند دارد و مناسب با مشکل تنفس بیمار به وی تنفس مصنوعی می دهد. به این طریق که پزشک متخصص لوله گذاری در مجاری هوایی بیماررا انجام می دهد. سپس برنامه ای متناسب با شرایط جسمی بیمار   به دستگاه تهویه مکانیکی داده می شود .این برنامه شامل تعداد تنفس، ریتم تنفس، عمق تنفس و… می باشد. سپس راه هوایی مصنوعی((ETT را از طریق لوله های رابط مخصوص به   دستگاه تهویه مکانیکی وصل می کنند.

b4

بیمارازطریق راه هوایی مصنوعی∗((ETT  و لوله های رابط مخصوص به دستگاه تهویه مکانیکی متصل می شود

نکته: پرستاران بخش مراقبت ویژه به نحوه کار و تنظیمات دستگاه تهویه مکانیکی کاملا مسلط می باشند و در صورت بروز هرگونه مشکل با دستور پزشک می توانند تنظیمات دستگاه را تغییر دهند.

توجه داشته باشید:     b16

نکته مهم ۱: در صورتیکه قصد دارید بیمار را در بخش مراقبت ویژه ملاقات کنید هرگز لوله ای که در دهان یا بینی بیمار قرار دارد را نکشید یا جا به جا نکنید.

نکته مهم ۲: هرگز به تنظیمات دستگاه تهویه مکانیکی دست نزنید.

 1. مانیتور بالای سر بیمار چیست؟

شاید تاکنون دستگاه مانیتور کوچکی که بالای سر بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه (ICU) قرار دارد را دیده باشید. این دستگاه از طریق سیمها و رابط هایی که به بیمار متصل می شود  به پرستار و پزشک امکان بررسی دقیق علائم حیاتی از قبیل: ۱- فشارخون ۲- ضربان قلب ۳- نوار قلب ۴- تعداد تنفس ۵- درجه حرارت  را می دهد.

از طریق این مانیتورهای کوچک و آلارم هایی که دستگاه دارد پرستاران کلیه علائم حیاتی بیمار را بصورت مداوم زیر نظر می گیرند و در صورت بروز هرگونه مشکل می توانند در اسرع وقت اقدام لازم را انجام می دهند

b5

در بخش مراقبت ویژه (ICU) بالای سر بیماران بستری دستگاه مانیتور قرار دارد∗

 1. ملاقات با بیمار در بخش مراقبت ویژه باید چه شرایطی داشته باشد؟

برای ملاقات با بیمار در بخش مراقبت ویژه باید از قبل هماهنگی لازم انجام شود. سعی کنید زمان مناسبی که پرستار اجازه می دهد در بخش حضور پیدا کنید و موارد زیر را رعایت نمائید:

b6

 • قبل از ورود وخروج به بخش حتما دستهایتان را بشویید.
 • از درخواست گاه و بیگاه برای ملاقات با بیمار اجتناب کنید.توجه داشته باشید زمان مناسب جهت ملاقات با بیمار از طریق بخش به شما اطلاع داده می شود.
 • سعی کنید مدت زمان حضور بر بالین بیماررا برای حفظ ایمنی بیمار و خودتان محدود کنید.
 • آخرین حسی که در بیمار از بین می رود، حس شنوایی است پس هنگام ملاقات با بیمار جملات آرامش بخش و امیدوار کننده بگوئید و آگاه باشید که صدای شما را می شوند.
 • هنگام حضور در بخش با هماهنگی پرستار از گان، ماسک و روکفشی استفاده کنید.

b7

*هنگام حضور در بخش با هماهنگی پرستار از گان، ماسک و روکفشی استفاده کنید

 • لوله ها و اتصالات وصل شده به بیمار را لمس نکنید. همچنین از جابه جا کردن دستگاه های بالای سر بیمار خودداری نمایید.
 • ممکن است به علت پائین بودن سطح هوشیاری بیمارناخودآگاه سیمها و لوله های متصل خود را جداکند به همین علت دستهای بیماررا با بانداژمی بندند.
 • از درخواست حضور همزمان دو یا چند نفر بر بالین بیمار در بخش مراقبت ویژه جداً خودداری فرمائید.
 • ازبه همراه داشتن وسایل درهنگام ملاقات دربخش مراقبت ویژه خودداری فرمایید.

نکته مهم : می توانید آهنگ های مورد علاقه بیمار  را همراه بادستگاههای صوتی وگوشی مخصوص به پرستاربخش بدهید تا بیماربتوانداین آهنگهارا درطول روز گوش دهد این کار علاوه برکاهش اضطراب ناشی از صدای دستگاه ،آلارم دستگاه ،نور چراغهایی که دائم دربخش مراقبت  ویژهICU وجود دارد کم میکند.وگاهی دربالابردن سطح هوشیاری بیمارنیز کمک سازمی باشد.

b8

 1. رای بیمار بستری در بخش مراقبتهای ویژه چه اقداماتی انجام داده می شود؟

توجه داشته باشید که خدمات بخش مراقبت ویژه به گونه ای است که کلیه اقدامات لازم درمانی ،بهداشتی،تغذیه ای و… پرستاری توسط تیم آموزش دیده و متخصص برای بیمار انجام می شود و نیاز به حضور همراه بیمار بر بالین وی در بخش نمی باشد . در اینجا به ذکر چند نمونه از مراقبت ها خواهیم پرداخت:

 • تغذیه: تعداد زیادی از بیماران بستری در این بخش ها قادر به تغذیه از راه دهان نمی باشند در بیماران با قرار دادن لوله تغذیه ای  مناسب در بینی – دهان و یا معده فرایند تغذیه طبق دستورپزشک این  وباموادی که کالری مورد نیاز بیمارراتامین می کنند انجام می شود.

b9

مسیرلوله غذایی یالوله بینی -معده∗

نکته:  گاهی بیمار از طریق لوله نیز نمی تواند تغذیه شود در این  موارد طبق دستور پزشک بیماراز تغذیه وریدی استفاده میکند یا نهایتا بیمارتحت عمل جراحی لوله گذاری در مسیرگوارش قرار می گیرد .

 • حمام روزانه : با توجه به اینکه اکثر بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه امکان انجام مراقبت های بهداشتی را ندارند لذا کادر پرستاری و خدماتی کلیه اقدامات مورد نیاز از قبیل حمام روزانه در تخت- مسواک- تعویض ملحفه ها و … انجام می دهند.
 • بستن چشم بیمار: اگر بیمار قادر به پلک زدن نباشد رطوبت لازم به چشم نمی رسد و ممکن است باعث عفونت و آسیب جدی به چشم شود لذا چشم بیمار روزی چند بار با سرم استریل شستشو داده می شود و سپس چشم بیمار را می بندند .
 • کنترل علائم حیاتی: به وسیله مانیتور و دستگاههایی که به بیمار وصل است کلیه تغییرات علائم حیاتی از قبیل فشارخون-نبض- تنفس- ریتم قلب و … ) لحظه به لحظه بررسی وثبت می شود.  همچنین میزان مواد غذایی – سرم – دارو- ادرار- نوع ترشحات – زخم ها- رنگ پوست- کیفیت پوست- حرکات و سایز مردمک ها – پاسخگویی به محرکات محیطی – حرکت – توان و قدرت عضلانی- گردش مفاصل و … به دقت بررسی و ثبت می شود.   این موارد حتی اگر بیمارهیچ تغییری در آنها نداشته  باشد بازهم  انجام می شود. روزانه چندین بار موارد ذکر شده به پزشک بیمار جهت طرح برنامه درمانی گزارش داده می شود.
 • جابجا کردن بیمار: اگر سطح هوشیاری بیمار به اندازه ای پایین باشد که قادر به جابجا شدن در تخت نباشد. در طول شبانه روز هر ۲ ساعت یکبار در وضعیت های مختلف قرارداده می شود  با انجام این اقدام از ایجاد زخم بستر پیشگیری می شود.
 • حمایت تنفسی : شامل نظارت مداوم و دقیق سیستم تنفس – استفاده از اکسیژن به روشهای مختلف ( مانند ماسک، کانولا) استفاده از تهویه مکانیکی – انجام فیزیوتراپی قفسه سینه – ساکشن ( تخلیه ترشحات راه هوایی با دستگاه مکش) و …
 • آزمایشات: با توجه به شرایط بیمار روزانه از بیمار آزمایشاتی نظیرخون – ادرار – مدفوع- ترشحات راه هوایی – ترشحات زخم – نمونه از مایع مغزی نخاعی – چک گازهای خونی و … به آزمایشگاه بیمارستان فرستاده می شود. که البته انجام این آزمایشات بنا به نیاز بیمار و طبق دستور پزشک است.
 • فیزیوتراپی:جهت پیشگیری ازناتوانی واز کارافتادگی اندامها،روزانه طبق دستور پزشک، کارشناس فیزیوتراپی در بخش مراقبت ویژه بیماران راویزیت میکند وحرکات فیزیوتراپی مورد نیاز را برای بیمار انجام می دهد.

b15

انجام حرکات فیزیوتراپی علاوه برپیشگیری از ناتوانی باعث تقویت عضلات بیمار نیز  می شود .ازجمله این حرکات می توان به فیزیوتراپی قفسه سینه که بسیار بااهمیت است اشاره کرد. این حرکات باعث خارج شدن ترشحات از راههای هوایی بیمار می شود.

 • تجویز داروهای مختلف که بعضی از آنها به دلیل نیازبه تزریق های مداوم ،از چندین پمپ تزریق داروبه صورت همزمان برای بیمار استفاده می شود.
 1. خروج بیمار از بخش مراقبت ها ی ویژه :

گاهی اوقات لازم است بیمار برای انجام پاره ای از اقدامات مانند انجام عکس برداری – سی تی اسکن – ام آر آی و …. از بخش خارج شود . در این موارد ممکن است همراه بیمار نگران شود که مبادا جان بیمار ش به خطر بیافتد در این جا لازم است تذکر دهیم که هیچ جای نگرانی نیست

b10

بیمار به وسیله تیمی شامل : پرستار ، پزشک و پرسنلی جهت جابه جا کردن بیمار از بخش خارج می شود .  در هنگام خروج بیمار کلیه تجهیزات لازم نظیر دستگاه تنفس مصنوعی قابل انتقال ،دستگاه مانیتور قلبی ،کیف وسایل احیاء قلبی – ریوی و … همرا ه وی می باشد  .

هم چنین لازم است بدانید پزشک فقط زمانی اجازه خروج بیمار از بخش را  می دهد که از وضعیت جسمی بیمار کاملأ اطمینان داشته باشد . مگردر مواردی که نیاز به انجام اقدامی اورژانسی باشد در آن زمان نیز بیمار با کلیه تجهیزات لازم از بخش خارج خواهد شد  .

توصیه می شود در این هنگام آرامش خود را حفظ کنید و از این فرصت جهت دیدار با بیمارتان استفاده نمائید وجهت جابجایی بیمارنهایت همکاری رابا تیم درمان داشته باشید  .

گاهی اوقات نیز برای ادامه درمان لازم است  بیمار به مراکز درمانی دیگر یا بیمارستانهای دیگر انتقال یابد که این امر نیز با رعایت احتیاطا ت لازم انجام می شود. در این مواقع از آمبولانسهایی  با کلیه تجهیزات تخصصی استفاده می شود و هم چنین پزشک و پرستار در مسیر کلیه اقدامات لازم را انجام داده و بیمار را تا مقصدمورد نظر همراهی می  نمایند .

 1. انتقال بیمار از بخش مراقبتهای ویژه به بخش بستری عمومی :

بعد از طی شدن شرایط حاد با نظر پزشک معالج و پزشک متخصص مراقبت ویژه بیمار اجازه انتقال به بخش های بستری را پیدا می کند و این انتقال بیمار ، بدان معنی نیست که درمان بیمار به اتمام رسیده  است  بلکه بدان معناست که بیمار فاز حاد بیماری را سپری کرده و برای انجام مراقبت های دیگر نیاز است در بخش ها عمومی تحت درمان قرار گیرد .

b11

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که همراهان بیمار در این مرحله ، به شدت مضطرب شده و سعی می کنند به هر طریق که شده مانع انتقال بیمار از بخش مراقبت های ویژه (ICU)به بخش عمومی شوند . اما باید گفت که در واقع این انتقال قسمتی از درمان بیمار محسوب می شود و پزشک معالج تازمانی که از طی شدن مرحله پرخطر بیماری اطمینان حاصل نکند بیمار را از بخش مراقبت های ویژه (ICU) خارج نمی کند .

باید به این نکته توجه داشته باشید که ماندگاری طولانی مدت در بخش مراقبت های ویژه نیز عوارض خاصی دارد.

ازجمله این علل می توان به موارد زیراشاره کرد:

 • در بعضی مواقع وقتی سطح هوشیاری بیمار بالا می آید به دلیل اینکه شرایط سختی را گذرانده لازم است نزدیکان و افرادی که پیوند عاطفی با آنها دارد ، در کنار او باشند و در  بخش مراقبت های ویژه (ICU)امکان حضور همراه بیمار به صورت مستمر بر بالین وی وجود ندارد بهتر است که بیمار در محیطی دور از استرس های بخش مراقبت های ویژه (ICU)در کنار اعضای خانواده تحت درمان قرار گیرد .

در بیشتر موارد مشاهده می شود بعد از خروج بیمار از بخش مراقبت های ویژه (ICU)به علت ارتباط با افراد خانواده سطح هوشیاری بیمار در حد قابل توجه ای بالا می آید .

 • یکی دیگر از عوارض بخش مراقبت های ویژه (ICU)افسردگی می باشد . بیماران به دلیل سنگین بودن حادثه ، به شدت از نظر روحی حساس و آسیب پذیر می شوند و وقتی هوشیاری خود را تا حدودی به دست می آورند .خود را در مکانی  ناآشنا ، میان انبوهی از وسایل و تجهیزات پیدا می کنند .  حضور همراه به صورت مستمر می تواند به میزان قابل ملاحظه ای بیمار را از نظر روحی آرام کند .
 • استرس ناشی از صدا و آلارم دستگاهها نیز یکی دیگر از عوارض بخش مراقبت های ویژه (ICU)می باشد . باید بدانید که بخش مراقبت های ویژه (ICU)به علت شرایط خاصی که دارد مجهز به تعداد زیادی تجهیزات می باشد .
 • هر کدام ازاین تجهیزات برای آگاه کردن پرستار از شرایط بحرانی بیمار به آلارم ها و آژیرهای مخصوص مجهز می باشند هم چنین لامپهای این بخش به صورت شبانه روزی روشن می باشد و امکان مشاهده دقیق بیمارتوسط پرستاررا فراهم   می آورد. این شرایط محیطی ، برای بیمارایجاد استرس  می کند.
 • یکی دیگر از عوارض ماندگاری طولانی مدت بیمار در بخش مراقبت های ویژه (ICU)احتمال سرایت عفونت های بیمارستانی به بیمار می باشد در تمام دنیا این نوع عفونت ها به وفور دیده می شود و متأسفانه این میکروارگانسیم ها به علت شرایط خاصی که در آن رشد می یابند به شدت به آنتی بیوتیک های رایج مقاوم می باشند .

بیمارانی که به مدت طولانی در بخش مراقبت های ویژه (ICU)بستری می باشند و سیستم  ایمنی آنها ضعیف شده است اگر به این عفونت ها آلوده شوند به سختی درمانی می گردند .

پس با توجه به مواردی که ذکر شد لازم است زمانی که پزشک معالج دستور  انتقال بیمار به بخش را می دهد نهایت همکاری را با تیم درمان  داشته باشید و تحت هیچ شرایطی نگران نشوید مطمئن باشید که انتقال بیمار از بخش مراقبت های ویژه (ICU) به بخش های بستری عمومی نه تنها جان بیمار را به خطر نمی اندازد بلکه در بالا رفتن سطح هوشیاری بیمار و همچنین از عوارض نظیر افسردگی ICU – استرس – عفونت های بیمارستانی و … نیز پیشگیری می کند

موارد ، به دلیل آسیب ها و جراحات غیر قابل کنترل و غیر قابل برگشت ، علی رغم تلاش کلیه تیم درمانی امکان بهبودی  میسر نمی باشد .با توجه به اینکه این بیماران عزیزان شما می باشند قبول و درک چنین شرایطی بسیار دشوار خواهد بود  لذا خواهشمندیم در این موارد نیز با صبر و حوصله از پزشکان و پرستاران مربوطه  اطلاعات لازم را کسب نمایید .

با آرزوی بهبودی و سلامت کلیه بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU)ارسال نقطه نظرات و پیشنهادات شماراهی برای بهبود کیفیت ارائه خدمات ما

 1. همراه بیمار بخش مراقبت های ویژه (ICU):

از شما به عنوان همراه بیمار بخش مراقبتهای ویژه انتظار  می رود که آرامش خود را حفظ نمائید . و با تیم درمان نهایت همکاری را داشته باشید به خداوند متعال توکل کنید و سعی نمایید با دعا و رازو نیاز با پروردگار مهربان این آرامش را به خود  و دیگران انتقال دهید .

حتی المقدور در طول روز فقط یک نفر  با بخش تماس بگیرد و اطلاعات لازم را از پرستاران و پزشکان دریافت نماید و بادیگر افراد خانواده در میان بگذارد .

از تماسهای مکرر جدأ خودداری نمایئد . هم چنین از ملاقات حضوری به صورت درخواست گاه و بیگاه خودداری کنید.

به این مسئله دقت داشته باشید که بیمار شما به مراقبتهای بسیار زیادی نیاز دارد ، مانند تزریق داروها – معاینات – آزمایشات و … در صورتی که شما بخواهید مدام با بخش تماس بگیرید و یا درخواست ملاقات داشته باشید در انجام مراقبت از بیمار اختلال ایجاد می شود .

به تغذیه و بهداشت فردی خود در طول مدت بستری بیمار توجه زیادی داشته باشید این مسئله  باعث می شود که شما احساس مطلوب تری داشته و از انرژی لازم جهت انجام  اقدامات لازم برای  بیمار برخوردار باشید  .   در صورتی که شما بتوانید روحیه خود را حفظ کنید می توانید به دیگر اعضاء خانواده نیز قوت قلب دهید.

b12

سعی کنید اعضاء خانواده به آرامش دعوت کنید از آنها بخواهید که به صورت نوبتی در بیمارستان حاضر شوند و بقیه اعضاء در منزل به استراحت بپردازند زیرا حضور همه افراد خانواده همزمان در بیمارستان نه تنها نمی تواند کمکی کند بلکه باعث ایجاد اختلال در درمان بیمار و شلوغ  شدن بیمارستان می شود .

به یاد داشته باشید که با توجه به شرایط  نا مطلوب بیمارممکن است روند بهبود و درمان به کندی پیشرفت نماید و این مسئله مستلزم صبوری و آرامش شما می باشد .

 1. همراه بر بالین بیمار در بخش های عمومی :

بعد از  انتقال بیمار به بخش های بستری عمومی مأموریت شما به عنوان یک همراه ، پرستار و مراقبت آغاز می شود . اگر می خواهید بیمارتان را در امر درمان کمک کنید اول سعی کنید وضعیت روحی خود را در حد مطلوب نگهدارید .

خوب غذا بخورید و استراحت کنید تا زمانی که بر بالین بیمار هستید از نشاط لازم بر خوردار باشید .زمان مراقبت از بیمار را بار دیگر اعضاء خانواده هماهنگ کنید سعی کنید هر کدام از اعضائ خانواده در طول روز چند ساعت مراقبت از بیمار را به عهده داشته باشند .

b14

از حضور همزمان چندین نفر بر بالین بیمار در بیمارستان بپرهیزید این کارنه تنها به بیمار شما کمک نمی کند بلکه باعث می شود همه اعضاء خانواده به زودی خسته شده و انرژی و نشاط لازم جهت مراقبت از بیمار را نداشته باشند .

هنگامی که بر بالین بیمار هستید سعی کنید با صدای آرام و به دور از هر گونه استرس و ناراحتی با او صحبت کنید حتی اگر بیمار به صحبتهای شما عکس العملی نداشته باشد اما بازهم صدای شما را می شنود و متوجه احساس منتقل شده از سوی شما می باشد .

به یاد داشته باشید آخرین حسی که در انسان ، از بین می رود حس شنوایی است .حتی افرادی که در کمای عمیق هستند متوجه صدا ها و حرفهای اطرفیان می شوند . سعی کنید با صدای آرام و از جملات مثبت و آرامبخش استفاده کنید .  از خاطرات شیرین و حرفهای که او دوست دارد استفاده کنید در صورتی که سطح هوشیاری بیمار در حدی است  که می تواند عکس و فیلم تماشا کند ، عکس هایی که یاد آور خاطرات خوش گذشته است را به او نشان دهید یا فیلم مورد علاقه اش را برای وی پخش کنید .استفاده از گوشی برای شنیدن آهنگ ها یا ترانه های که بیمار پیش از این دوست داشته است تا حد بسیار زیاد می تواند به بهبود سطح هوشیاری و آرامش بیمار کمک کند .

b13

با پرسنل کادر درمان همکاری داشته باشید و قوانین و مقررات بخش و بیمارستان رعایت کنید . در ساعات ملاقات از تجمع بر بالین بیمار خودداری نمائید . سعی کنید با جلوگیری از ازدحام جمعیت بر بالین وی ، بیمار را خسته و مضطرب نکنید .

متاسفانه گاهی از موارد ، به دلیل آسیب ها و جراحات غیر قابل کنترل و غیر قابل برگشت ، علی رغم تلاش کلیه تیم درمانی امکان بهبودی  میسر نمی باشد .با توجه به اینکه این بیماران عزیزان شما می باشند قبول و درک چنین شرایطی بسیار دشوار خواهد بود  لذا خواهشمندیم در این موارد نیز با صبر و حوصله از پزشکان و پرستاران مربوطه  اطلاعات لازم را کسب نمایید .

با آرزوی بهبودی و سلامت کلیه بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU)ارسال نقطه نظرات و پیشنهادات شماراهی برای بهبود کیفیت ارائه خدمات ما خواهد بود .